Eesti ja Moldova suhtlus tervishoiuvaldkonnas tiheneb

Aprilli keskel külastas Eestit esinduslik tervishoiujuhtide delegatsioon Moldovast. Medicine Estonia klastri eestvedamisel toimunud visiidi eesmärk oli tutvustada Eesti tervishoiusüsteemi ning tihendada kontakte Eesti ja Moldova arstide-õdede ning tervishoiukõrgkoolide vahel.

Moldova delegatsiooni kuulusid erinevate kliinikute ja instituutide juhid ning samuti Moldova terviseministeeriumi aseminister Oleg Creciun. „Möödunud aasta lõpus Eesti arstide Moldova visiidil toimunud kohtumistel loodi alus sisukaks otsesuhtluseks meie kliinikutega ja praegune visiit Eestisse näitab meie tervishoiuvaldkonna otsustajate huvi Eesti kogemuse vastu. Nüüd ootame juba uue Eesti ja Moldova koostööprojekti algust,” sõnas aseminister Creciun.  Moldova külalistele tutvustati ka Eesti e-tervise lahendusi. “Moldova teeb e-tervise rakendamise osas alles esimesi samme ning Eesti saab oma kogemusega neile kindlasti tuge pakkuda,” ütles Medicine Estonia klastri juhatuse liige Inge Suder.

Visiidi käigus tutvusid Moldova külalised Ida-Viru Keskhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Kotka Tervisemaja ja Tallinna Häirekeskuse tööga. Külalised tutvusid erinevate kliinikutega, neonatoloogia osakonna ja Eestis ainulaadse emapiimapangaga.

Samuti külastasid moldovlased Tallinna Tervishoiukõrgkooli ja kõrgkooli Kohtla-Järve üksust. Tallinna Tervishoiukõrgkooli rektori Ülle Ernitsaga lepiti kokku üliõpilaste vahetus juba lähemas tulevikus, kui Moldovas liigub õendusõpe kõrghariduse alla.

Kohtumisel Moldova Eesti saatkonnas väljendas suursaadik Eestis proua Inga Ionesii oma heameelt, et Moldova arstid on huvitatud Eesti meditsiinist ja et Eesti arstid on omalt poolt valmis neid aitama. „Ootan väga Moldova ja Medicine Estonia klastri uue koostööprojekti heakskiitmist ja vastuvõtmist välisministeeriumi poolt, et saaksime edasi arendada tervishoiuprojekte, mis on suunatud just Moldovale,” sõnas suursaadik. Klastri juhatuse liikme Inge Suderi sõnul on just head ja tihedad kontaktid eelduseks Eesti meditsiiniteenuste edulugude tutvustamisel. “Moldova on meie kogemusest väga huvitatud, seda näitab ka nende delegatsiooni kõrge tase,” selgitas Inge Suder.

2012. aastal loodud Medicine Estonia klastri eesmärk on turundada oma liikmete teenuseid sihtturgudel ja luua Eesti meditsiiniteenuse pakkujatest positiivne kuvand. Klaster teeb oma liikmete teenuseid tutvustavaid turundusüritusi, korraldab konverentse ja kohtumisi potentsiaalsete koostööpartneritega, osaleb messidel ja konverentsidel. Visiit toimus Välisministeeriumi arengukoostööprojekti „Kasahstani, Ukraina, Moldova, Aserbaidžaani, Gruusia, Valgevene ja Kõrgõzstani tervishoiusektori arendamine” raames.