Vaimse tervise spetsialistide konverentsil Vinnitsas tõdeti palliatiivravi arendamise vajadust

Ukraina vaimse tervise valdkonda panustava ESTDEV projekti „Ukraina vigastatud võitlejate ja nende pereliikmete vaimse tervise toetamine läbi Ukraina tervishoiu- ja haridustöötajate koolitamise ja koostöö“ raames toimus Vinnitsas, Podolski Regionaalses Onkoloogiakeskuses, rahvusvaheline vaimse tervise konverents, kus esines ka Regionaalhaigla psühholoog Inna Gorislavskaja.

Regionaalhaigla palliatiivravikeskuse psühholoog Inna Gorislavskaja ettekanne andis ülevaate Regionaalhaigla palliatiivravikeskusest ning psühholoogi tööst onkoloogiliste haigete abistamisel. „Onkoloogilistel haigetel esineb palju stressi ja vaimse tervise probleeme ning Ukraina sõjaolukord võimendab neid muresid veelgi, seetõttu on väga oluline, et kaasaegsed palliatiivravi võimalused oleksid Ukrainas kättesaadavad,“ rõhutas Gorislavskaja.

Sealne palliatiivravi eestvedaja Natalia Lapšova märkis Ukraina statistikale toetudes, et vähijuhtude arvud eri paikmete osas Ukrainas on tõusuteel ning vähki avastatakse palju ka sõduritel. “Põhjusi selleks on mitmeid, rolli mängib nii sõjapiirkondades leviv kiirgus kui ka sõjaga kaasnev stress ja vaimse tervise probleemid,“ nentis Ukraina psühholoog. Psühholoogi sõnul on koostöö Eestiga äärmiselt tänuväärne ning plaanis on jätkukoolitused ja visiidid nii Eestis kui ka Ukrainas.

Kasvavate vähijuhtude foonil on Eesti kogemus palliatiivravikeskuse ülesehitamisel väga oluline. „Oleme enda palliatiivravikeskuse loomisega alles algusjärgus ning vajame praktilisi nõuandeid ja soovitusi, kuidas palliatiivravi parimal viisil korraldada,“ ütles Lapšova.

Konverentsil osalesid vaimse tervise spetsialistid üle Ukraina.