Ukraina on huvitatud Eesti edusammudest meditsiinis

2017. aasta sügisel viibisid Eestis erinevate erialade praktikal mitmed Ukraina meditsiini spetsialistid.  Projekti „Kasahstani, Ukraina, Moldova, Aserbaidžaani, Gruusia, Valgevene ja Kõrgõzstani tervishoiusektori arendamine“ raames said oma oskusi parendada kuus Ukraina spetsialisti, kelle hulgas olid endokrinoloog, gastroenteroloog, kardioloog ning kolm oftalmoloogi.

Ukraina gastroenteroloog Oksana Pavlyshyn  oli kolmenädalasel praktikal alates 5.  septembrist. Praktika jooksul tutvus dr Pavlyshyn gastroenteroloogia osakonna tööga, sai osaleda mitmes endoskoopilises uuringus (söögitoru ja mao endoskoopia ning koloskoopia), koos dr Anastasia Nedbalskajaga osales praktikant kroonilise C-hepatiidiga patsientide konsultatsioonidel ning ambulatoorsete patsientide vastuvõtul ja diagnostikakliinikus ultraheliuuringute läbiviimisel.

Ukraina kardioloog Olha Boichuk viibis kolmenädalasel praktikal ajavahemikul 18.–30. septembrini. Dr Boichuk oli dr Mäeotsa ja dr Voronova juhendamisel praktikal intensiivravi palatites ja funktsionaaldiagnostika osakonnas ning osales ambulatoorsel vastuvõtul ja tutvus terviseauditi teenusega dr Mäeotsa juhendamisel. Dr Boichuk praktiseeris ka osakonna statsionaaris.

ITK silmakliinikus viibis ajavahemikus 10. septembrist kuni 10. oktoobrini praktikal oftalmoloog, dr Nataliia Zelenchuk. Teda juhendasid dr Artur Klett, dr Maire Geršman, dr Kadi Palumaa ja dr Tiia Jugaste. Praktika jooksul sai dr Zelenchuk tutvuda uute silmahaiguste ravimeetoditega ning osaleda osakonna töös. Silmaarstid praktiseerisid koos Ukraina kolleegiga strabismi operatsioonidel, ambulatoorsetel vastuvõttudel, erakorralisel vastuvõtul, katarakti ehk hallkae fakoemulsifikatsioonil, silma sarvkesta siirdamisoperatsioonil, kunstliku vikerkesta ehk iirise implantatsioonil ning silmasisestel onkoloogilistel operatsioonidel. Lisaks juhendas dr Geršman dr Zelenchuki laste silmahaiguste uuringutel ja protseduuridel.

Dr Klett juhendas oftalmolooge dr Inna Lapkinat, perioodil 16-20. oktoober, ja perioodil 10-26. oktoober dr Yuliya Maslaki praktikat juba teist korda. Eelmise praktika kogemus oli kasulik ning seekord täiendati teadmisi katarakti, glaukoomi ning strabismi operatsioonidel dr Lapkina juhendamisel ning silmaonkoloogiliste haiguste opereerimist dr Maslaki juhendamisel.

Oktoobri lõpus, perioodil 25. oktoober kuni 3. november, viibis kahenädalalalisel praktikal Ivano-Frankovski oblasti peaendokrinoloog Ukrainast, dr Oksana Marusyn. Dr Marusyni eesmärk  oli tutvuda Eesti radiojoodraviga. Samuti tutvus  praktikant diabeedihaigetele mõeldud jalaravi kabinetiga. Koos dr Poksiga arutati ning vaadati üle kilpnäärehaigeid patsiente ning koostati radiojoodiga raviplaan. Dr Kelk arutas koos dr Marusyniga türeotoksikooshaigete patsientide haiguslugusid ning praktikant osales patsientide vastuvõtul. Endokrinoloogia osakonda ja jalaravi kabineti tööd tutvustas kolleegile dr Jakovlev.

2012. aastal loodud Medicine Estonia klastri eesmärk on tutvustada oma liikmete teenuseid sihtturgudel ja luua Eesti meditsiiniteenuse pakkujatest positiivne kuvand. Klaster teeb oma liikmete teenuseid tutvustavaid turundusüritusi, korraldab konverentse ja kohtumisi potentsiaalsete koostööpartneritega, osaleb messidel ja konverentsidel. Gruusia visiit toimus Välisministeeriumi arengukoostööprojekti „Kasahstani, Ukraina, Moldova, Aserbaidžaani, Gruusia, Valgevene ja Kõrgõzstani tervishoiusektori arendamine“ raames.