Kõrgõzstani arstid tutvusid Eestis laste silmaraviga

Veebruaris olid Eestis meditsiinivaldkonnaga tutvumas Kõrgõzstani oftalmoloogid dr Gulnara Sulaimanova ja dr Nurzhamal Musa Kyzy. Dr Maire Geršman tutvustas külalistele Ida-Tallinna Keskhaigla Silmakliinikut ja operatsiooniplokki ning selgitas, kuidas Eestis käsitletakse silmaprobleemidega väikelapsi. Samuti käisid külalised Tallinna Lastehaiglas, kus tutvusid enneaegsete laste skriiningu protseduuriga. Lastehaiglas korraldati külalistele seminar teemal „Kaasaaegne retinopaatiaravi enneaegselt sündinud lastel”.

Kõrgõzstani arstid tutvusid Dr Kletti juhendamisel Ida-Tallinna Keskhaiglas ortoptistide tööga. Tutvuti silmade välisliikumise probleemidega keerulisemate patsientide näitel ning korraldati konsultatsioone patsientidele nii enne kui ka pärast raviprotseduure. Nädalase visiidi teises pooles praktiseerisid külalised koos dr Geršmaniga operatsioonitoas. Tehti strabismi operatsioone ning lastel pisarakanalite operatsioone.

Seekordne külaskäik oli jätkuks Eesti arstide delegatsiooni visiidile Kõrgõzstani eelmise aasta aprillis. Väikelaste silmaravi teema on Kõrgõzstanis väga aktuaalne. Nimelt on neil küll olemas aparatuur enneaegsete laste retinopaatia raviks, kuid puuduvad piisavad oskused ja teadmised moodsate seadmete kasutamiseks. Seetõttu on nimetatud valdkond Kõrgõzstanis kehvasti arenenud ning paljud lapsed sünnivad pimedana. Loodetavasti aitab Eestisse tehtud visiit Kõrgõzstani arstidel kodumaal lastesilmahaigusi paremini skriinida ja ravida.

Kõrgõzstani arstide visiit toimus Välisministeeriumi arengukoostööprojekti „Kasahstani, Ukraina, Moldova, Aserbaidžaani, Gruusia, Valgevene ja Kõrgõzstani tervishoiusektori arendamine“ raames.