Eesti kõrva-nina-kurguarstid koolitasid Kasahstani ja Aserbaidžaani kolleege

Eesti juhtivad kõrva-nina-kurguarstid koolitasid käesoleva aasta suvel Kasahstani ja Aserbaidžaani kolleege. Juunis praktiseerisid ja koolitasid dr Kristel Kalling (ITK) ning dr Dmitri Dubrovin (PERH) Kasahstani pealinnas Astanas nädal aega erinevates haiglates ning Astana ooperiteatri ja muusikaliteatri häälekabinetis. Visiidi käigus keskenduti Eesti kogemusele erinevate häälega seotud terviseprobleemide lahendamisel. Toimusid ümarlauad, kus arutati häälehäirete diagnostikat ja häälepaela pareeside ravivõimalusi, samuti tutvustati Eesti praktikat akustilise hääleanalüüsi programmide kasutamisel.

Juulis käisid Aserbaidžaani kõrva-nina-kurguarstid nädalasel õppereisil Tallinnas. Nad praktiseerisid Ida-Tallinna Keskhaigla larüngoskoopia ja neelamisuuringute kabinetis, tutvusid Eesti praktikaga ninahingamise parandamisel laser- ja ablatsioonmeetodil ning adenoidide eemaldamisel lastel. Ühe päeva veetsid külalised dr Kristel Kallinguga ambulatoorsel vastuvõtul.

Eesti Kõrva-Nina-Kurguarstide Seltsi presidendi dr Kristel Kallingu sõnul on sellised kohtumised mõlemapoolselt kasulikud: “Kolleegid saavad näha oma silmaga, millega me tegeleme ning mida ka nemad peaksid oma patsientide kaasaegseteks diagnostilisteks uuringuteks ja ravimeetoditeks juurutama. Meil on, mida näidata! Meie omalt poolt saame näha, mis võimalused teistes riikides on ja pakkuda oma kogemuse põhjal välja, kuidas olemasolevat tehnikat kaasajastada või mida juurde õppida. Aserbaidžaani kolleegidega tekkis ka mõte teha ühine uurimus kõrikaane rollist neelamisaktis. Lähikuu jooksul plaanime omalt poolt alustada uurimstöö ettevalmistamistsükliga.”

Mõlemad visiidid toimusid Medicine Estonia klastri eestvedamisel Välisministeeriumi arengukoostööprojekti „Kasahstani, Ukraina, Moldova, Aserbaidžaani, Gruusia, Valgevene ja Kõrgõzstani tervishoiusektori arendamine” raames. Klastri juhatuse liikme ja Ida-Tallinna Keskhaigla turundusjuhi Inge Suderi sõnul on just kõrva-nina-kurguarstide kontaktid viimasel aastal muutunud väga tihedaks. “Eesti kogemuse vastu on nendes riikides suur huvi. Juba septembri teises pooles läheb Eesti kõrva-nina-kurguarstide delegatsioon visiidile Bakuusse. Usun, et tihe koostöö jätkub ja saame aidata oma Kasahstani ja Aserbaidžaani kolleege tänapäevaste ravimeetodite õppimisel ja juurutamisel,” sõnas Suder. 2012. aastal loodud Medicine Estonia klastri eesmärk on edendada oma liikmete teenuste turundust sihtturgudel ja luua Eesti meditsiiniteenuse pakkujatest positiivne kuvand. Klaster viib läbi oma liikmete teenuseid tutvustavaid turundusüritusi, korraldab konverentse ja kohtumisi potentsiaalsete koostööpartneritega, osaleb messidel ja konverentsidel.