Eesti tervishoiu e-lahendusi tutvustati Valgevene tervishoiutöötajatele

Klastri Medicine Estonia eestvedamisel toimus hiljuti kolm e-seminari, millel tutvustati  Valgevene tervishoiuvaldkonna õppejõududele, haiglajuhtidele ja arstidele Eesti tervishoiu erinevaid digitaalseid lahendusi ja samuti õppeprogramme. Kokku jõudis Eesti kogemus ligi 900 Valgevene tervishoiuspetsialistini.

Esimene seminar keskendus Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli IT-lahenduste ja moodsate õppeprogrammide tutvustamisele. Kõrgkooli e-lahenduste spetsialist Mikhail Bendera andis kuulajatele infot ja teadmisi nii kõrgkooli õppetöö ülesehitusest ja digitaalsete lahenduste kasutamisest ja telemeditsiinist. Valgevene Tervishoiuministeeriumi e-tervishoiulahenduste koordinaatori Nikolai Romanovi sõnul on koroonaviiruse tingimustes distantsilt ligipääs õpiprogrammidele ja isikustatud õppimine eriti oluline. “Seminar selgitas hästi, kui oluline on igapäevases õppeprotsessis tehnilise toe korraldamine ja kasutajate toetamine,” lisas Romanov.

Tegevusteraapia õppejõud Liia Tretjakova tutvustas Valgevene kolleegidele enda töökogemust mitmes rehabilitatsioonikeskuses ja haiglas ning samuti kõrgkoolis. Ta selgitas tegevusteraapia tähtsust ja selle rolli Eesti ühiskonnas ja tervishoius. Samuti tutvustas ta tegevusteraapia õppeklassi ning selle lahendusi: üles-alla liiguvaid laudu, ettepoole kalduvaid kappe, lõikamisvahendite lahendusi, mis on mõeldud inimestele, kes teatud tervislikul või puudega seotud põhjusel ei saa tavaellu naasta. Eesti tegevusteraapia valdkond äratas suurt huvi Valgevene kolleegide seas.

Õppejõud Ljudmilla Linnik tutvustas kuulajatele kõrgkooli simulatsioonikeskust ja selle lahendusi. Üks huvitavamatest lahendustest on kõrgtehnoloogiline nukk, millega saavad meditsiinitudengid harjutada tegutsemist erinevates olukordades. Nukul võivad tekkida hingamishäired, südamepuudulikkus, kõrge või madal vererõhk, nukk võib minestada ja lõpetada hingamise. Iga juhtumi seadistab õppejõud ning jälgib, kuidas õpilased patsiendi abistamisel tegutsevad. Hiljem saab vaadata abistamise protsessi videosalvestust ning arutleda selle üle, mis oli õigesti, mis valesti tehtud. Simulatsioonikeskus tekitas Valgevene spetsialistide seas nii suurt huvi, et seminari lõpus arutati Valgevene õppejõudude koolitusvõimalusi Eestis.

Teisel seminaril tutvustas Eesti e-meditsiini üldist struktuuri ning patisendi-, arsti ja sotsiaalkindlustusportaale Sergey Saadi. Dr Saadi sõnul on e-tervise kiire areng võimaldanud loobuda paberdokumentidest kuni 95% ja paberretseptidest kuni 99% ulatuses. Samuti tutvustas dr Saadi idufirma Sentab Estonia telemeditsiini platvormi MinuDoc.ee praktilisi lahendusi.

Kolmandal Medicine Estonia klastri korraldatud seminaril tutvustati Valgevene spetsialistidele Eesti e-tervise ühte moodsat lahendust – Dermtesti platvormi. Peamiselt naha, haavade ja kahtlaste sünnimärkide piltide lihtsa salvestamise ja hoiustamiseks mõeldud teledermatoskoopia tarvkvara arendamisele. Ettevõtte tegevjuht Priit Kruus selgitas, kuidas on innovatiivne lahendus muutnud lihtsamaks dermatoloogide igapäevatööd ja patsiendile arstiabi kättesaadavust. Dermtest on abiks nii meditsiinipiltide hoiustamisel kui ka patsiendi terviseseisundi jälgimisel distantsilt ning arstidevaheliseks kommunikatsiooniks konkreetse haigusjuhtumi puhul.

Kõik toimunud seminarid salvestati ning on järelvaadatavad veeblehel:

http://www.belcmt.by/ru/sanitation/cooperation-with-the-republic-of-estonia-workshop-meeting

Medicine Estonia klastri juhatuse liikme ja Ida-Tallinna Keskhaigla turundusjuhi Inge Suderi sõnul näitab senine kogemus, et Valgevene haiglajuhid ja arstid on kõige rohkem huvitatud just Eesti kogemusest e-tervise eri osade praktilisest rakendamises oma igapäevatöös.

“Koostöö Valgevene partneritega on kestnud juba üle kolme aasta. “2016. aasta lõpus toimus klastri eestvedamisel esimene suurem Eesti arstide ja meditsiiniõppejõudude kohtumine Valgevene kolleegidega. Visiidil osales toona kaheksa Eesti arsti ja õppejõudu erakorralise meditsiiniabi ning onkoloogia erialadelt. Sealt edasi on meil olnud Valgevene kolleegidega pidev kontakt,” selgitas Suder.

Klastri Medicine Estonia koostöö Valgevene partneritega ja spetsialistidega toimub Välisministeeriumi arengukoostööprojekti „Eesti IT-lahenduste tutvustamine ja e-tervise lahenduste rakendamine Valgevene tervishoiusektoris” raames. Käesoleval aastal alustatud projekti raames tutvustatakse Eesti kogemusi IT-lahenduste juurutamisel tervishoiusektoris ning aidatakse kaasa nende rakendamisele Valgevenes.

2017. aasta kevadel jagasid Eesti kõrva-nina-kurguarstid erialaseid teadmisi Minski Riikliku Teadus-Praktilises Otorinolarüngoloogia Keskuses ning Onkoloogia ja Meditsiinilise Radioloogia Keskuses. Eesti spetsialistid viisid kohapeal läbi ka mitmeid operatsioone.

2018. aasta veebruaris tutvustati Vitebski Riiklikus Meditsiiniülikoolis Eesti e-tervise lahendusi ja  ravivõimalusi. Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud rääkisid meditsiiniasutuste töö ümberkorraldamise võimalustest. Visiidi raames korraldati Tervishoiu Kõrgkooli simulatsioonikeskuses seminar spetsialistide kaasaegse väljaõppe osas.

2021. aastal on klastril kavas Valgevene suunal virtuaalseid seminare ja koolitusi jätkata.