Turundus- ja müügitegevus väljapool Eestit nõuab järjepidevat tegutsemist

Meditsiiniteenuste ekspordile ja arendamisele keskendunud klastri hinnangul püsis Eesti meditsiiniteenuste eksport 2015. aasta algupoolel stabiilsena, vaatamata Venemaa turu vähenemisele.

“Selle aasta esimeses kvartalis on meditsiiniteenuste eksport püsinud enam-vähem samas mahus kui mullu samal ajal. Ligi 10% on kasvanud Soome patsientidele osutatud teenuste maht, kuid selgelt on vähenenud Venemaa patsientide ravi Eestis,” rääkis klastri juhatuse liige ja Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) turundusjuht Inge Suder.

Vene turu languse põhjuseks on eelkõige nõrgenenud rubla, selgitas ta, kuid ka Venemaa ja EL pingestunud suhted.

Õnneks on klastri liikmed suutnud leida Venemaa turu asemel uusi ja kvaliteetseid nišše, märkis Suder. Ta tõi näiteks ITK, kes on osutanud nukleaarmeditsiini uuringuid Kasahstani patsientidele ja teinud oftalmoloogia operatsioone Läti patsientidele.

Niine Nahakliiniku juhatuse liikme Raul Niine sõnul on nende jaoks peamisteks eksporditurgudeks Põhjamaad, eelkõige Soome.

“Põhjamaade patsientide huvi Eesti vastu on jätkuvalt tugev ja näeme, et teenuste mahud vaikselt kasvavad. Kõrgekvaliteedilise raviteenuse puhul ei saa alahinnata lennuliikluse mõju teenuste ekspordile. Nendest Põhjamaade linnadest, millega on head lennuühendused, tuleb ka patsiente rohkem,” selgitas Niin.

Hambaravikliiniku Kliinik32 juhataja Brit Pensa sõnul on soomlaste huvi Eestis hambaid ravimas käia stabiilne. “Mitmed Eesti hambaravikliinikud suudavad pakkuda väga kvaliteetset teenust konkurentsivõimelise hinnaga. Käesoleval aastal prognoosime oma kliinikus välispatsientide ravimahtude püsimist vähemalt eelmise aasta tasemel,” lisas Pensa.


Vaja on jätkata üheskoos

Liikmetel on klastri tegevuse vastu huvi Suderi kinnitusel jätkuvalt suur, eeldatavasti lisandub 2016. aastal ka uusi liikmeid.

Suderi sõnul on Eesti meditsiinisektori teenustel tugev ekspordipotentsiaal. Eelmisel aastal kasvas meditsiiniteenuste eksport ligi 20% ja tänavu on suudetud vaatamata Venemaa turu nõrkusele seda taset hoida. See tähendab, et Eestit on välisturgudel märgatud ja meie meditsiiniteenused on konkurentsivõimelised.

“Kuna turundus- ja müügitegevus väljapool Eestit nõuab järjepidevat tegutsemist, on vaja jätkata üheskoos panustamist,” selgita Suder klastri liikmete plaani üheskoos jätkata.