Balti Radioloogia Kongressil demonstreeriti uusimaid praktikaid veresoontekirurgias

6.-8. oktoobrini toimub Tallinnas Kultuurikatlas rahvusvaheline Balti Radioloogia Kongress, mis on toob kokku radioloogia eriala arstid, spetsialistid ja üliõpilased üle kogu maailma.

Kongressi raames korraldati veresoontekirurgia töötuba, kus lisaks meie arstidele osalevad maailma juhtivad veresoontekirurgid dr David Beckett (The Whiteley Clinics) ja angioloog dr Torsten Fuss (Elblandklinikum Radebeul, Saksamaa).

Töötoas tutvustati uusimaid lahendusi kriitilise jalaisheemia ravis patsientidel, kellel haiguse tõttu on arteriaalne vereringe häiritud on ning kellel ilma selle protseduurita tuleks jalg amputeerida. Kaasaegsete soontesiseste tehnikate ning instrumentidega on võimalik päästa patsiendi jäsemed gangreenist ja sellega kaasnevast amputatsioonist ning säilitada inimese võimalus iseseisvale elule ka kõrges eas. Iseseisvalt toimetulek tähendab omakorda vähem kõrvalise abi vajamist tulevikus ja ka vähem kulutusi arstiabile meditsiinisüsteemis. „Oma kogemuse ja omandatud töövõtete tõttu on ITKs võimekus endovaskulaarset varikoosi ravida. Tüsistusi praktiliselt ei ole. Sama lugu on günekoloogiliste patsientidega,“ ütles angiograafia osakonna juhataja kardioloog dr Sulev Margus.

Veresoontekirurgia tõttab appi ka ebatüüpilise asetusega veenilaienditega patsientidele. Kui rohkem tuntud jalgade veenilaiendid on eelkõige kosmeetilise iseloomuga, siis näiteks väikevaagnas olevad veenilaiendid võivad üksikutel juhtudel oma survega ümbritsevatele kudedele olla kroonilise alakõhuvalu põhjuseks. „Ekslikult arvatakse, et sümptomaatiline väikevaagna varikoos on ainult naiste probleem. Ka meestel võivad analoogsed veenilaiendid esineda näiteks munanditel, põhjustades valulikkust ning ka viljatust. Naistel on väikevaagna veenilaiendite teke sageli seotud raseduste ja sünnitustega. Kuigi enamus nendest muutustest kaebusi ei põhjusta, võivad üksikutel juhtudel just need veenilaiendid olla seotud kroonilise alakõhuvaluga, põhjuseks väikevaagna varikoos. Need patsiendid võidaksid multidistsiplinaarsest käsitlusest,“ selgitab dr Veronika Palmiste.