Rahvusvaheline meditsiinikongress tõi esile Ukraina tervishoiu vastupidavuse ja innovatsiooni kriisiaegadel
VIII Rahvusvaheline Meditsiinikongress Yaremches, Ukrainas, keskendus võitlejate rehabilitatsioonile alajäsemete amputatsiooni järel ning tõi kokku juhtivad spetsialistid Ukrainast ja Eestist. Seminaril jagati kogemusi ja lahendusi kriisiaegseteks tervishoiuväljakutseteks, keskendudes füüsilisele ja vaimsele taastumisele konfliktipiirkondades.
Dr Oleksandr Vladymyrov, Ukraina Füüsilise ja Rehabilitatsioonimeditsiini Assotsiatsiooni juht, tõdes, et sõda on esitanud Ukraina tervishoiule enneolematuid väljakutseid, kuid samas tõstnud esile innovatsiooni ja rahvusvahelise koostöö tähtsuse. “Meie spetsialistide pühendumus ja loovus, mida toetab rahvusvaheline koostöö, on võimaldanud pakkuda kõrgetasemelist rehabilitatsiooni ka kõige keerulisemates tingimustes,” sõnas Vladymyrov.
Seminari emotsionaalseim hetk oli Ukraina võitleja Taras Vynarchyki isiklik kogemus, kes rääkis amputatsioonijärgsest taastumisest. “Kaotada jalg lahingus oli üks raskeimaid hetki minu elus, kuid ma pole kaotanud lootust. Tänu arstidele ja füsioterapeutidele olen taastanud nii liikumisvõime kui ka usu endasse. See kogemus on näidanud, kui tähtis on toetus ja koostöö,” jagas Vynarchyk.
Eesti kogemusi esitlesid Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravi spetsialistid eesotsas dr Kaupo Olega. Eesti ja Ukraina spetsialistide koostööprojektide raames on Ukrainas rehabiliteeritud mitmeid sõjaväelasi, kelle elukvaliteet on tänu sellele oluliselt paranenud.
Dr Kaupo Ole sõnul tähendab rehabilitatsioon palju enamat kui füüsilist taastumist. “Rehabilitatsioon on terviklik protsess, mis hõlmab ka vaimse ja emotsionaalse tasakaalu leidmist. Meie koostöö Ukraina kolleegidega on näidanud, kui oluline on inimesekeskne lähenemine, eriti kriisiaegadel. Oleme uhked, et saame olla osa sellest missioonist,” rõhutas Ole.
Seminaril oidas praktilise loengu ka proteesimeister Madis Põri, kes jagas oma vaatenurka. “Me oleme vigastatud Ukraina võitlejatele tagasi andnud täisväärtusliku elu, et nad saaksid jätkata oma teekonda. See kogemus, mida oleme saanud, on hindamatu väärtusega,” ütles Põri, kes ka ise kaotas mõlemad jalad Afganistani missioonil.
Kongressi lõpus tõdeti, et Ukraina tervishoiutöötajate pühendumus ja vastupidavus on eeskujuks kogu maailmale. Rahvusvaheline koostöö, sealhulgas Eesti panus, on olnud võtmetähtsusega nende pingutuste toetamisel.
Kongressi korraldamist toetas ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.