Taastava Kirurgia Kliinik esitles esimest autoloogiliste tüvirakkudega ravimise lõikust Eestis

Reedel, 27. septembril Pärnus Ammende villas toimuval sümpoosionil „Tüvirakuravi – läbimurre regeneratiivses meditsiinis” esitles Taastava Kirurgia Kliiniku veresoontekirurg Andrus Loog Eestis täiesti uut operatsioonimeetodit, mille käigus patsiendilt endalt pärinevad ehk autoloogilised tüvirakud istutatakse organismi haigesse piirkonda, kus need kudesid ja organeid parandada suudavad.

„Inimese rasvkude saab meie kasutatava tüvirakuravi tehnoloogia juures täiesti uue tähenduse. Keharasv on väärtuslikuks materjaliks, millest meie kliinikus oleva Cytori aparaadi ja tehnoloogia abil eraldatakse regeneratiivrakud, mida lihtsustatumalt võime ka tüvirakkudeks nimetada. Patsiendilt endalt võetud tüvirakkude kontsentraat siirdatakse organismi haigetesse piirkondadesse, kus need tervendama hakkavad,” ütles Taastava Kirugia Kliiniku veresoontekirurg Andrus Loog, kelle juhitavas kliinikus tüvirakkudega ravimise lõikusi tehakse.

Esimene lõikus, milles autoloogilisi regeneratiivrakke kasutati, tehti Eestis 16. aprillil 2013 Taastava Kirurgia Kliinikus põletuskahjustusega 18-aastasele naisele. Patsiendil ei olnud võimalik enne lõikust sõrmi sirutada, tema randme liikuvus oli piiratud ning tugeva põletuskahjustuse tõttu küünarvarrele varem siirdatud marrasnahk ei taganud piisavat liikuvust ning liigutamine põhjustas valu.

Patsiendile on tehtud Taastava Kirurgia Kliinikus neli lõikust. Esimese lõikusega vabastas dr Romek Märtsin sõrmed tugevast kokkutõmbeasendist ja patsent sai sõrmi sirutama hakata. Teine, kõige olulisem, oli sõrmedesse tüvirakkude siirdamise lõikus, mille tulemusel välditi uuesti armistumist ning taastus naha ja nahaaluse koe loomulik elastsus. Taastus täelikult käe funktsionaalsus. Juunis ja augustis on patsiendile siirdatud küünarvarde täiendavalt autoloogilist rasvkudet, mille tulemusel armistumine vähenes ning paranes kudede verevarustus küünarvarrel. Vasakukäeline patsient saab nüüd oma vasaku käe sõrmi täiel määral sirutada, randme liikuvus on muutunud normaalseks ning enne kõva ning jäik armkoeline väät küünarvarrel on pehmenenud ning võimaldab tantsuga tegeleval naisel valu tundmata silda laskuda.

Tüvirakkude siirdamise lõikus algab liposuktsiooni ehk rasvaimuga. Kogutud rasvast eraldatakse Cytori tehnoloogia ja aparatuuriga regeneratiiv- ehk tüvirakud. Regeneratiivrakud siirdatakse süstlaga organismi tervendamist vajavatesse piirkondadesse, antud patsiendi puhul istutati tüvirakud sõrmedesse. Järelejäänud väikese osa tüvirakkudega rikastati autoloogiline rasvkude, mida antud patsiendi küünarvarde siirdati.

Autogeensete tüvirakkudega ravimisel on kirurgiline sekkumine minimaalne ja ravi põhineb organismi eneseparandamise võimel.

Vaadake Taastava Kirurgia Kliiniku videot siit.